
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 1.02 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 58 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Active |
| Min Supply Voltage | 48 V |
| Max Output Current | 500 mA |
| Operating Supply Current | 116 µA |
| Quiescent Current | 116 µA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck, Split Rail |
| Switching Frequency | 2.5 MHz |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Max Output Voltage | 58 V |
| Function | Step-Down |
Stock: 21982
Distributors
pcbx
Unit Price$2.16554
Ext.Price$2.16554
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.16554 | $2.16554 |
| 10 | $1.63377 | $16.33770 |
| 25 | $1.37045 | $34.26125 |
| 50 | $1.32169 | $66.08450 |
| 100 | $1.27467 | $127.46700 |
| 300 | $1.22932 | $368.79600 |
| 500 | $1.18558 | $592.79000 |
| 1000 | $1.14340 | $1143.40000 |
| 3000 | $1.10272 | $3308.16000 |
| 5000 | $1.06353 | $5317.65000 |
